İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. COVID-19’dan Sonra Ortaya Çıkan Koronafobi Nedir?

COVID-19’dan Sonra Ortaya Çıkan Koronafobi Nedir?

Dolu bellekkk

Koronafobi günümüzde psikolojik hastalıkların giderek arttığı bu zamanda Covid-19 ile beraber yeni bir psikolojik problem olarak ortaya çıkmıştır. Endişe ile aynı özelikleri taşımakla birlikte iki tamamen farklı özelliklere sahiptir. Bu hastalığın ne olduğunu ve bizde de var olduğunu anlamak için gelin beraber inceleyelim.

Koronafobi nedir?

Covid-19’un insanlar üzerindeki etkisini araştıranlar yaptıkları incelemeler neticesinde fizyolojik olarak bazı davranışlar üzerinde çalışmışlardır. Sonuç olarak aşırı endişe, en önemlisi strese yol açan neden ise COVID-19 virüse kapma korkusudur.

Koronafobi kişisel ve mesleki kayıp, artan güvence ve güvenlik arayışı davranışları olsun. Halka açık yer ve durumlardan kaçınma, günlük yaşam işleyişinde belirgin bozulmaya neden olur.

Ayrıca araştırmalar, koronafobiye yol açabilecek birkaç faktörü listemişler. Bunlar, pandemiyle birlikte gelen tüm belirsizliklerdir. Başka bir deyişle Değişen dünyaya alışabilme, yeni kurallara uyabilme ve iş bulamama korkusu gibi etkenlerdir.

Pandeminin stresli olduğunu söylemek oldukça yetersiz kalır; sonuç olarak araştırmalar, COVID-19 ile ilgili endişelerin daha fazla kaygı düzeyine yol açtığını göstermiştir.

Koronafobi de En çok kim risk altındadır?

Araştırmalara göre, ortalama olarak kadınların pandemi döneminde erkeklerden daha fazla endişe bildirdiğini gösterdi. Bu kadınların, aile üyelerinin hastalanması konusunda erkeklerden daha fazla endişe duymaktadırlar. Virüsü kendilerinin istemeden yayacaklarını söylemeleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayıdır.

Sosyal medyada daha fazla zaman geçirmek, pandemiye ilişkin endişe düzeylerini de artıracaktır.

Koronafobi sırasında kaygı yönetmek

Koronafobiden kurtulmanın yollarından bazıları şunlardır. Stresten uzak durmak ve fiziksel olarak sağlığınıza daha çok değer vermek. Ayrıca besin alışkanlığınıza da dikkat etmek. Pandemi sırasında hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızla ilgilenmek, ve her ikisi de aynı derecede önemli olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap