1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Cildimizin En İyi Arkadaşı Gül Suyu ve Faydaları

Cildimizin En İyi Arkadaşı Gül Suyu ve Faydaları

Gul-suyu

Gül suyu, bir çok faydayı kendinde barındırır. Özellikle günümüzde maske takmak ve ekranlara uzun süre bakmak cildimize zarar vermiştir. Hindistan da yapılan bir araştırmaya göre gül suyunun cildimize çok iyi geldiği ve gözaltı torbalarına fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Hafif yapısı ve güzel kokusu sayesinde çok tercih edilen bir cilt ürünü haline geldi. Özellikle her cilt tipine uygundur. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Dermatolog Dr. Nirupama Parwanda göre tartışılan gül suyunun faydaları;

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyu, cildinizi yatıştırmaya, renk eşitsizliğini gidermeye ve cildinizi nemlendirmeye faydalı olur.

Cildinizin PH Dengesini korur.

Sabun ve yüz temizleyici ürünlerinin aşırı kullanmanız sonucunda cildiniz PH değerini kaybederek akne çıkmasına sebep olur. Gül suyu ise PH değerinizi dengeleyerek bozulmasını engeller.

Sivilce ve Akneyi Engeller

Fazla yağların sonucunda oluşan sivilce kaynaklı bakterileri pH dengelemesi sayesinde tüm bakterileri önler. Hemen etkisini göremeseniz bile uzun kullanımda sivilceyi önleme etkili olduğunu söylemek mümkün.

Cildinizi Tonlandırır

Cildinizdeki gözenek ve yağları temizleyerek cildinizi kirlerden arındırır. Ayrıca pH dengeleme özelliği sayesinde mükemmel bir toniktir.

Cildinizi Nemlendirir

Saf gül suyu doğal ve yumuşak özelliği sayesinde gözeneklerinize yerleşerek nemlendirir. Tonikler konusunda yanlış bir yanıldığı vardır. Tonikler cildi kurutur yargısı gül suyunun aksine yumuşak dokusu sayesinde gözeneklere yerleşerek daha nemli bir cilt olmasına olanak sağlar.

Şişliği Azaltır ve Gözaltı Torbalarını Giderir

Günümüzde ekranlara bakmaktan gözaltı torbası ve gözlerimizde şişkinlik oluşmaya başladı. Hem şişkinliğinizi hem de gözaltı torbalarınıza faydası vardır. Tek yapmanız gereken;

  • Gül suyunu kısa bir süre buzdolabına yerleştirin,
  • Ardından bir pamuğa dökün,
  • Sonra şişkin olan yere koyunuz.

Hassas Ciltlere Uygundur

Doğal ve yumuşak yapısı sayesinde hassas ciltlerde herhangi bir etkisi yoktur. Ayrıca kızarıklığı ve tahrişi önleme faydalıdır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Cildimizin sürekli zararlı ışınlara maruz kalıyoruz. Ayrıca içerinde sert kimyasalların olduğu ürünleri kullanmak cildimizin erken tahriş olmasına ve gözenekleri kapatarak erken yaşlanmasına sebep oluyor. Gül suyu ise yüksek antioksidan içerdiği için cildinizi daha canlı tutarak erken yaşlanmanıza engeller.

Cildinizi Yeniler

Çantanızda bir sprey şişesine dolu gül suyunu taşıyarak, belli aralıklarla yüzünüze sürersiniz cildiniz hem nemli hem de uzun süre taze ve yumuşak olmasını sağlar.

Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Gül suyu, güneş yanıklarına ve iyileştirmesine yardımcı olur. Bu sebeple güneş koruyucu kreminizi unutur da cildiniz yanarsa gül suyu ile iyileşmesine hızlıca yardım olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap