İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Botoksun Covid-19’dan Koruduğu Argüman Edildi

Botoksun Covid-19’dan Koruduğu Argüman Edildi

featured

Clostridium Botulinum ismi verilen bir bakteriden elde edilen botoks (Botulinum toksini); kırışıklık, yüz şekillendirme, çok terleme ve migren üzere sıkıntıların giderilmesi için kullanılan bir tedavi prosedürüdür. Kasları felç ederek çalışan botoks tedavisi, tehlikeli olması sebebiyle tavsiye edilmiyor.

Yalnızca estetik müdahaleler, kırışıklık giderilmesi için kullanıldığı sanılan tedaviyi yaptıran beşerler, genel olarak botoks yaptırdığını saklama gereksinimi duyuyor. Fransız bilim insanlarının yaptığı araştırma botoksun toplum nezdindeki pozisyonunu değiştirebilir. O denli ki; bu argümanla birlikte herkes Barbie bebeğe dönüşebilir.

Araştırma yapılan 193 hastanın hiçbirinde COVID-19 görülmedi

Fransız bilim insanlarının yapığı araştırmaya nazaran, botoks tedavisi COVID-19 virüsünü engellemek için de kullanılabilir. En tehlikeli toksinlerden birisi olarak bilinen botoks, yani Botulinum toksini, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor ve semptomları hafifletmeye yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, 50 yaşlarında ve dörtte üçü bayan olan 193 kadar hastaya botoks tedavisi uygulayarak incelemeye aldılar. Hastalar üç ay takip edildi ve bu sürecin sonunda, iki kuşkulu hadise dışında hiçbirinde COVID-19 virüsüne rastlanılmadı. Araştırmacılar bu incelemenin yanı sıra, Güney Fransa’da botoks tedavisi gören ve köyündeki tüm insanların COVID-19 virüsüne yakalanmasına karşın virüs bulaşmayan 64 yaşındaki bayanı örnek gösterdi.

Sonuçların genel popülasyondaki enfekte birey sayısı ile botoks enjekte edilen ve hasta sayısı ortasında değerli bir fark olduğunu söyleyen araştırma grubunun ulaştığı sonuç, İngiliz uzmanlar tarafından bir ispat olarak görülmedi ve sav zayıf bulundu.

Yorum Yap

Yorum Yap