1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Biyografi Türünde Mutlaka İzlenmesi Gereken Film: Cesur Yürek (Braveheart)

Biyografi Türünde Mutlaka İzlenmesi Gereken Film: Cesur Yürek (Braveheart)

en-iyi-mel-gibson-filmleri-1362479833

Cesur Yürek başarılı oyuncu Mel gibson’un oynadığı ve yönettiği 1995 yapımı tarihi bir filmdir. Cesur Yürek 13. yüzyılda yaşayan İskoç William Wallece’ın yaşamını konu edinir. Hikayenin genelinde milliyetçi biri olan Wallace ve onun iskoçya’yı İngilizlerin elinden kurtarma serüveni yer almaktadır.

Cesur Yürek filmi William Wallace’ın küçük bir İskoçyalı ailede doğmasıyla başlar. İngilizler ailesini öldürür. Sonra William belirli bir yaşa kadar amcasının yanında yaşar. William yetişkin bir erkek olarak akıllı ve güçlü bir kişidir. Bunun yanında hoyrat bir karaktere de sahiptir. Onun için mutluluk evlilik ve biraz toprak parçasına sahip olmaktır. Bu yüzden Murron adında bir kadınla evlenir. Ancak İngilizler onu kısa sürede öldürür. Ailesini kaybetmiş olmanın acısına sevdiği kızın acısı da eklenmiştir artık.

Yaşananlardan sonra William intikam duygusu ile yaşamaya başlar. Ve İngiltere’ye savaş açar. William artık bir özgürlük savaşçısıdır. Ülkesindeki ordunun başına geçer ve İnglizleri yenilgiye uğratır. Böylece ülkesine karşı sevgisini ve bağlılığını göstermiş olur. İskoçlar William’ın komutasında savaşları kazanır. İskoçlar onu kahraman ilan eder.

Yorum Yap

Yorum Yap