1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Bitcoin Nedir? Ve Güvenli midir?

Bitcoin Nedir? Ve Güvenli midir?

Dolu BEllek

Son günlerde adından çokça bahsedilen Bitcoin, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter hesabının biyografi kısmına Bitcoin işareti koyması ile yeniden gündem oldu. İşte size ilk kripto para olan Bitcoin hakkında merak edilenler.

Bitcoin nedir?

Ocak 2009’da oluşturulan dijital bir para birimidir. Satoshi Nakamoto tarafından whitepaper‘da ortaya ortaya çıkmıştır. Teknolojiyi yaratan kişi veya kişilerin kimliği hala bir muamma. Geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri alıyor ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir otorite tarafından işletiliyor.

Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Fiziksel olarak yoktur, yalnızca herkesin şeffaf erişime sahip olduğu halka açık bir defterde tutulan bakiyeler vardır. Tüm bitcoin işlemleri, muazzam miktarda hesaplama ile doğrulanır. Bitcoinler herhangi bir banka veya hükümet tarafından verilmiyor veya desteklenmiyor, bireysel bitcoinler bir para olarak değerli değildir. Yasal ihale olmamasına rağmen, Bitcoin çok popüler ve toplu olarak altcoin olarak adlandırılan yüzlerce başka kripto para biriminin piyasaya sürülmesini tetikledi. Kısaltımı “BTC” dir.

Nasıl çalışır?

Her Bitcoin temelde bir akıllı telefon veya bilgisayardaki ‘dijital cüzdan’ uygulamasında saklanan bir bilgisayar dosyasıdır. İnsanlar Bitcoin’leri dijital cüzdanınıza gönderebilir ve siz de başkalarına gönderebilirsiniz. Her işlem, blockchain adı verilen halka açık bir listeye kaydedilir. Bu, insanların sahip olmadıkları paraları harcamalarını, kopyalarını çıkarmalarını veya işlemleri geri almalarını engellemek için Bitcoin tarihinin izini sürmeyi mümkün kılar.

Nasıl Alınır?

İnsanların Bitcoin almanın üç ana yolu vardır.

  • Gerçek para kullanarak satın alabilirsiniz.
  • Sattığınız malın karşılığını Bitcoin ile alabilirsiniz.
  • Veya bir bilgisayar kullanılarak oluşturabilirsiniz.

Nasıl oluşur?

Bitcoin sisteminin çalışabilmesi için insanlar bilgisayar işlemlerini herkes adına yapabilirler. Bilgisayarlar inanılmaz derecede zor meblağları hesaplamak için yapılmıştır. Bazen sahibinin saklaması için Bitcoin ile ödüllendirilirler.

İnsanlar sadece denemek ve almak için güçlü bilgisayarlar kurarlar. Buna dijital madencilik denir. Ancak, çok fazla Bitcoin’in üretilmesini durdurmak için meblağlar gittikçe zorlaşıyor.

Eğer daha yeni başladıysanız, tek bir Bitcoin’e sahip olmanız yıllar alır. Bilgisayarınız için elektriğe Bitcoin’in değerinden daha fazla para harcayabilirsiniz.

Neden değerlidir?

Para dışında altın ve elmas gibi değerli gördüğümüz çok şey var. Mesela Aztekler para olarak kakao çekirdeklerini kullandılar! Bitcoinler değerlidir, çünkü insanlar onları gerçek mal ve hizmetlerle ve hatta nakit parayla değiştirmeye isteklidir.

İnsanlar neden almak istiyor?

Bazı insanlar Bitcoin’in hükümet veya bankalar tarafından kontrol edilmediği gerçeğinden hoşlanıyoruz. İnsanlar ayrıca Bitcoin’lerini oldukça anonim olarak harcayabilirler. Tüm işlemler kaydedilmiş olmasına rağmen, siz söylemedikçe kimse hangi ‘hesap numaranızın’ size ait olduğunu bilmez.

Ocak 2021’de sosyal medya kullanıcıları ile çevrimiçi bir sohbette, dünyanın en zengin adamı Elon Musk, Bitcoin’in büyük bir destekçisi olduğunu söyledi. Hatta Twitter biyografisini “#bitcoin” olarak değiştirecek kadar ileri gitti. Son yıllarda çevrimiçi para birimlerine desteğini defalarca gösterdi ve kendi kişisel serveti ve etkisi nedeniyle değerlerinde büyük hareketlere neden oldu. Bu özel onay, Bitcoin’in değerinin önemli ölçüde artmasına neden oldu.

Güvenli mi?

Her işlem halka açık olarak kaydedilir, bu nedenle Bitcoin’ler kopyalanabilir ve sahtesi yapılabilir.

Bitcoin cüzdanınızı kaybetmeniz veya Bitcoinlerinizi silerek sonsuza kadar kaybetmeniz mümkündür. Ayrıca, Bitcoin’lerinizi uzaktan depolamanıza izin veren web siteleri Bitcoinlerinizi çalabilirler.

Bitcoin’in değeri, 2009’da oluşturulduğundan beri yıllar içinde yükseliş ve düşüş gösterdi. Özellikle ekonomistlerden bazıları ‘gerçek’ paranızı Bitcoin’e dönüştürmenin güvenli olduğunu düşünmüyor.

Bitcoin’i ödemeler için kullanan insanlar konusunda “çok gergin” olduğunu, yatırımcıların fiyatının son derece değişken olduğunu fark etmeleri gerektiğini belirtti. Bununla, değerin her an önemli ölçüde düşebileceğini ve yatırımcıların çok para kaybedebileceğini kastediyordu.

Yorum Yap

Yorum Yap