Beyninizi Zinde Tutmak İçin 7 Çözüm

Dementia And Mental Health Recovery

Dementia and mental health recovery treatment and Alzheimer brain memory disease therapy concept as old trees recovering as a neurology or psychology and psychiatry cure metaphor with 3D illustration elements on a white background.

Vücudumuzun en güçlü parçası beynimizdir, tıpkı bir süper bilgisayar gibidir. Beynimizi iyi besleyerek verimli çalışmasını sağlayabiliriz. Güçlendirecek, daha iyi odaklanmasını sağlayacak, daha sağlıklı çalışmasını sağlamak için doğru besinleri tüketmek çok önemli.

Beyine faydası olan 7 besin :

KIRMIZI MEYVELER:

Yapılan araştırmalarda kırmızı meyvelerin içerdiği polifenoller beyin bariyerini aştığından hafıza üzerinde oldukça olumlu etkiye sahip olduğu görülmüştür. Haftada 2 kere kırmızı meyve tüketenlerin parkinson’a yakalanma riskinin %25 daha az olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kırmızı meyveler quarsetin içeriği ile antioksidan ve anti kanserojen etkisi ile kalp rahatsızlıkları ve kansere karşı da koruma sağlar.

YAĞLI BALIKLAR VE DENİZ ÜRÜNLERİ:

Özellikle somon, uskumru, sardalya içeriğindeki omega 3 sayesinde hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalar haftada 2 kere balık tüketmek özellikle yaşlılarda unutkanlık risklerinin azalmasına ve çocuklarda beyin aktivitesinin hızlanmasına yardımcı olur. Bu açıdan özellikle hamilelerde veya emziren annelerde omega 3 takviyesi yapılması gerekiyor.

CEVİZ:

Görüntüsüyle de beyni andıran ceviz içerdiği triptofan ile hem anksiyete ve depresyon üzerinde koruyucu etkiye sahip hem de yine içeriğindeki E ve B6 Vitaminleri hafızanın güçlenmesini sağlıyor. Günde 3-4 adet ceviz yemenin alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır.

SARIMSAK- SOĞAN:

İçerdikleri antioksidanlar beyinden toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar, aynı zamanda antienflumatuvar olduğundan hastalıklara karşı koruyucudur.

KAHVE VE ÇAY :

Kahve ve çayın içerdiği kafeinler sayesinde konsantrasyonun artması ile yapılan işe daha iyi odaklanmamızı sağlıyor. Yapılan bir araştırmada özellikle kadınların üzerinde kahvenin canlandırıcı etkisi kanıtlanmıştır.

ADAÇAYI-ZERDEÇAL VE KİMYON:

Bu bitkilerin içerdiği antioksidanlar Özellikle kısa süreli hatırlamada oldukça etkin olup bu açıdan sınav öncesi öğrencilerin hatırlamalarını ve bilişsel aktivitelerini sağlaması açısından kullanılmalı…

BOLCA SU:

Beynin ideal ortamda çalışabilmesi için su oranı yeterli olmalıdır. Bunun için günlük ortalama 2.5 litre su içilmelidir. Özellikle su yetersiz alındığında unutkanlık ve şuur kaybı yaşanmaktadır.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version