1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Beynimizle İlgili Bir Gizem Daha Nihayet Çözüldü: Lisan Öğrenmek Neden Güç?

Beynimizle İlgili Bir Gizem Daha Nihayet Çözüldü: Lisan Öğrenmek Neden Güç?

featured

Beyin daima bir sinyal akışı ile yaşıyor. Gelen milyonlarca sinyali dengelerken zihinsel performansımızı artırmak için kendini tekrar tekrar ayarlıyor. Bilim insanları bu uyarlanabilirlik özelliğinin zihnimizi uyanık tutarken, yetişkinlerin yeni lisanlar öğrenmesini zorlaştırdığını söylüyor.

Beyin hücresi aktiviteleri iki kategoriye ayrılıyor: Esneklik ve kararlılık. Esneklik, beynin değişme yeteneğini tabir ediyor. Yeni bilgiler edindikçe nöronlar ortasında yeni kontaklar kuruluyor. Kararlılık ise bunun tam zıddı. Beynin daha evvel öğrendiğimiz şeylere tutunmasını, bu ilişkileri sağlamlaştırmasını sağlıyor.

Küçük çocukların yüksek seviyede “sinirsel esnekliği” bulunuyor. Yeni sinirsel temaslar oluşturmak, çocuklar için faydalı zira tonlarca yeni bilgiyi öğrenmeleri ve neyin tutunacak kadar değerli olduğunu ayırt etmeleri gerekiyor. Lakin biz yaşlandıkça, beynin yeni kontaklar oluşturma kapasitesi doğal olarak azalıyor.

San Francisco’daki California Üniversitesi Nörolojik Cerrahi Departmanından yardımcı doçent Matt Leonard “beyin, ilerleyen yaşla birlikte kararlılığa öncelik vermeye başlıyor. Son on yıl yahut daha uzun bir mühlet boyunca öğrenmiş olduğumuz şeylere kıymetli olanlara tutunuyoruz” diyor.

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına nazaran, yeni bir lisan öğrenmek için beynin esneklik özelliğini kullanmak gerekiyor. Bu yüzden çocuklar, yeni lisanları yetişkinlere nazaran daha kolay ve süratli bir halde öğrenebiliyorlar. UCSF’den sinirbilimciler, beynin yabancı bir sözlüğü nasıl algıladığını anlamak için İngilizce konuşan 10 epilepsi hastasının Mandarin Çincesi öğrenirken beyin aktivitelerini inceledi. Bu gönüllülerin beyinlerinde, hastalıkları nedeniyle zati elektrotlar bulunuyordu. Böylelikle araştırmacılar insan beynini öğrenirken direkt inceleme yapabilmek için eşsiz bir fırsat elde etti.

Leonard ve öbür araştırmacılar, deneklerin beyin datalarının tahlilini tamamladıktan sonra, beynin konuşma korteksi olarak bilinen bölgesindeki nöronlardan oluşan düğümlerin öğrenme sürecinde faal olduğunu buldular. Bu, birtakım nöronların faal olmadığı ve öğrenme sürecine katılmadığı manasına geliyor.

Leonard, “Kimileri öğrenmeyle değişmeye sahiden istekli görünen ve başkaları daha dirençli görünen bu farklı çeşitte nöron kümeleri gördük” diyor.  Deneyde yabancı lisan olarak Çince seçilmesinin nedeni, İngilizceye büsbütün karşıt bir lisan olması. Bu yüzden büyük ölçüde yeni nöral ilişki gerektiriyor.  

Beynimizin tanıdık sesleri yakalaması daha muhtemeldir, bu yüzden etrafı o lisanı konuşan beşerlerle yaşayanlar, lisanı derslerde olduğundan daha süratli öğrenebilirler. Her şey, beyinlerimizi kalıpları tanımak ve nöronlarımızı meşgul etmek için eğitmekle ilgili. Leonard, “İster çocuk ister yetişkin olun, yeni bir lisan öğrenmenin en uygun yolu, o lisanın içine dalmaktır” diyor ve ekliyor: “En güzel prosedür, mümkün olduğunca bu lisanı anadili olarak konuşan bireylerle vakit geçirmek.

Bilim insanları rastgele bir öğrenme sürecinde inişler ve çıkışlar olacağını da vurguluyor. Çalışmada elde edilen beyin aktivitesi dataları, öğrenme muvaffakiyetinde büyük farklılıklar olduğunu gösterdi.

Yorum Yap

Yorum Yap