1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Audi Elektrikli Otomobili E-Tron GT Modelini Tanıttı

Audi Elektrikli Otomobili E-Tron GT Modelini Tanıttı

audi-rs-e-tron-gt (8)

Otomobil sektörünün günümüzdeki trendi bilindiği üzere elektrikli araçlar. Hem az yakıt tüketmesi hem de çevre dostu olmasından dolayı insanların daha kolay tercih edebildiği elektrikli otomobiller icin hemen hemen tüm markalar çalışmalarını hızla sürdürüyor. İnsanların ilgisini karşılamak ve trendden geri kalmamak adına birçok marka peş peşe elektrikli araçlarını duyuruyor.

Bu duyuru yapan markalardan biri de bugün Audi oldu. Lansmanda tanıtılan E-Tron GT dikkatleri üzerine çekti ve spor görünümlü bir sedan olması sonucunda görenlerin tekrar tekrar baktıkları bir otomobil oluverdi. İlk bakışta yine bir Alman markası olan Porche’nin Taycan modeline benzetilen araç gerçekten elektrikli otomobil piyasasının parmakla gösterilen otomobillerinden biri olacak gibi duruyor.

Audi E-Tron GT hangi teknik özelliklere sahip?

E-Tron GT iki aksa yerleştirilmiş 2 elektrikli motor ile bomba gibi duruyor. 93.4 kWh bataryası ve 800 volt gucunde elektrik altyapısına sahiptir. Audi’nin yaptığı açıklamaya göre batarya %5 konumundayken sarja takıldığında 23 dakika gibi kısa bir sürede %80 e ulaşmaktadır ki bu çok güzel bir değer. 380 km civarında bir menzil tahminen söylenilmektedir. Bu göz önüne alındığında elektrikli şarj istasyonları da yaygınlaşırsa uzun yola Audi E-Tron GT ile çıkmak hiç de zor olmayacaktır.


Yukarıda da belirttigimiz üzere 2 elektrikli motordan güç alan bu araç 476 beygir güç ve 630 Nm tork üretmektedir. E-Tron GT’nin RS versiyonu ise 598 beygir güç ve 830 Nm gibi süper bir tork gücüne sahip. Overboost denilen Ani Yüksek Güç olarak adlandırılan özellik ile sırasıyla bu iki aracın gücü 525 ve 640 beygire yükseltilebiliyor.


E-Tron GT standart modelinde 0-100 km/s hızlanması 3.9 saniye civarında ve maksimum hız 243 Km/s olarak belirtilmiş. RS E-Tron GT ise 0-100 km/s hızlanmasında 3.1 saniye civarında bir değere sahip. Maksimum hız olarak ise 248 km/s hıza ulaşabiliyor. Bu değer elektrikli otomobil denilince akla ilk gelen marka olan Tesla Model S Long Range’e denk bir değer.

Araç içiyle de görenleri büyülerken Audi’nin trende uyup minimal vites topuzu kullanması beğeni topladı.

Yorum Yap

Yorum Yap