İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Astroloji Nedir? Hangi Medeniyetlere Dayanmaktadır?

Astroloji Nedir? Hangi Medeniyetlere Dayanmaktadır?

astroloji

Astroloji genel bilinenin aksine sadece fallardan oluşan bir bilim değildir. Her ne kadar son zamanlarda yeni bilim olarak ün kazansa da astroloji antik bir bilimdir. Astroloji genel olarak gezegenler ve yıldızlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu ilişkiye göre evren ile insan yaşamı arasında bir takım hesaplar bulunmaktadır. Bu hesaplar bazı matematik çevrimler vasıtasıyla yapılır.

Astrolojinin tarihi çeşitli kültürlerin yer aldığı oldukça eski bir dönemi kapsamaktadır. Bu yüzden bizlerin bildiği en eski fal kayıtları MÖ 1465 etrafında ortaya çıkmaktadır. Astrolojinin ilk kimler tarafından kullanıldığına geldiğimizde Babillilere kadar izleri gidebilmektedir. Daha sonra Yunan, Mısır, Roma medeniyetlerine yayılmaktadır. Roma medeniyetinde astrolojiyi kanunlaştıran astrologlar bulunmaktadır. Hatta iki roma imparatorunun astrolog olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte Roma medeniyetinde astrolojinin önemli bir yer teşkil ettiği görülmektedir.

Yunan medeniyetinde astroloji önemli bir bilimdi. Örneğin Batlamyus astroloji metinlerini kaleme alan bir astrologtu.

Astroloji eserleri daha çok aydınlanmanın başlamasıyla yaygınlık kazanmaya başladı. Özellikle Rönesans bunda etkili oldu. Bu dönemde Galileo ve Kopernik astroloji alanında kurucu olarak nitelendirebileceğimiz iki bilinen astrologtur.

Yorum Yap

Yorum Yap