İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ve En Popüler Yöntemleri

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ve En Popüler Yöntemleri

5e067408954bda17ea612eb6-tinified

Aralıklı oruç son zamanlarda popüler hale geldi. Zayıflamak isteyenlerin kilo vermesine, metabolizmayı iyileştirdiğine yardımcı olduğu iddia ediliyor. Bu diyet uzun bir süre aç kalarak sizin kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Bu diyetin birkaç yolu bulunmaktadır. Hangi yöntemin daha iyi olduğunu ise uygulayan kişilerin kendi tercihine kalmıştır. Biz ise bu Aralıklı oruç yöntemlerinden en popüler olan 6 tanesini vereceğiz. İşte size o 6 yöntem;

16/8 Diyet Yöntemi

Bu yöntem her gün ortalama 14-16 saat oruç tutmanızı ve günlük yeme aralığınızı 8 ile 10 saat kadar kısıtlıyor. Bu süre zarfında ise 3 öğün yemek yiyebilirsiniz. Sonuç olarak akşam yemeğinden sonra sabah kahvaltısını atlayarak öğleye kadar bir şey yememek diyebiliriz.

Örneğin akşam saat 8 de yemek yedikten sonra yarın saat 10 ya da 12 ye kadar yemek yemeden 14-16 saat oruç tutmuş oluyorsunuz. Kadınların ise 14-15 saat kadar oruç tutmalarının sağlıklı olup daha iyi performans göstermektedir.

Oruç sırasında ise tokluk hissi vermeyen sıfır kalorili içecekler içilebilirsiniz. Su ve kahve gibi. Bu gibi içecekler sayesinde açlık hissinizi biraz daha azaltabilirsiniz.

Yemek yeme zamanınızda sağlıklı besinler yemeğe dikkat etmelisiniz. Yoksa bu diyet pek işinize yaramayabilir. Ramazan ayını gelmesiyle birlikte bu diyeti uygulamak daha uygun olacaktır. Bu sene Ramazan da ortalama 16 saat oruç tutacağımız için zayıflamak adına güzel bir zaman olabilir.

5:2 Diyet Yöntemi

Bu diyet ise haftanın 5 günü normal yemeği içerirken, geriye kalan 2 gününüzü sadece 500-600 kolari ile sınırlamaktadır. Oruç günlerinde yani 2 günde kadınların 500, erkeklerin ise 600 kalori ile sınırlanması önerilmektedir.  

Örneğin, Pazartesi ve Perşembe günlerini oruç günleri olarak belirleyen bir kişi, günde kadınlar 250 kalori erkekler ise 300 kaloriye kadar besin tüketebilir.

Bir Ye Bir Dur Ye Diyet Yöntemi

Bu diyet yöntemi ise haftada bir veya iki kez 24 saat oruç tutmaktır. Bir gün akşama yemeği yedikten sonra ertesi günün akşam yemeğine kadar oruç tutmaktır. Böylelikle 24 saat oruç tutmuş oluruz.

Örneğin Salı günü akşam saat 19 da yemek yedikten sonra Çarşamba günü saat 19 a kadar oruç tutmaktır. Bu da 24 saat oruç tutmuş oluyorsunuz.

Bu diyette su ve kahve gibi kalorisi sıfır yiyeceklere izin verilirken, katı yiyeceklerin yenmesine izin verilmiyor. diyette önemli olan bu adar uzun bir süre aç kaldıktan sonra normal yemenizden daha fazla terseniz pekte faydası olmayacaktır.

Bu diyette ilk başlayanlar biraz zorlanabilir bizim tavsiyemiz ilk önce 15/8 diyetiyle başlamanızdır.

Bir gün ye Bir gün Oruç Tutmak Diyeti

Bu yöntem yukarıda bahsettiğimiz yöntem ile aynı olup sadece bir gün yedikten sonra diğer gün oruç tutmaktır. Ayrıca Bu yöntemde farklı olarak oruç günlerinde sadece 500 kalori olarak sınırlanmaktadır.

Örneğin pazartesi normal olarak yemek yedikten sonra Salı günü sadece 500 kaloriye kadar izin verilmektedir.

Bu yöntemin uzun vadede sürdürmenin pek uygun değildir. Çünkü aç yatmak sağlık açısından pek uygun olmayacaktır.

 Genel olarak Aralıklı oruç diyetinde popüler olanlar bunlardır. Bu diyette maksat sizin kendi belirlediğiniz bir zaman aralığında yemek yemeden uzak durarak midenizin dinlenmesine ve vücudunuzda bulunan yağların yakmasına yardımcı olmasıdır. Metabolizması zayıf olan kişilerinde bağırsakların dinlenmesine ve kendini yenilemesine fırsat vermektir.

Yorum Yap

Yorum Yap