İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır

akvaryum temizliği nasıl yapılır

Bir önceki yazımızda; sağlıklı bir akvaryum nasıl kurulur bahsettik. Bu yazımızda ise;akvaryum temizliği nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Akvaryumunuz ne kadar temiz olursa; içerisindeki balıklar da o kadar sağlıklı olacaktır.

Akvaryumunuzu sürekli temiz, suyunun oksijen miktarını her zaman yüksek derecede ve ısısını da her zaman olması gereken seviyede saklamanız; balıklarınızın sağlığı için olmazsa olmaz kurallardır. Sağlıklı bir akvaryum kurmak balıklarınızın sağlıklı yaşaması için yeterli değildir. Kurulumu yaptıktan sonra düzenli olarak bakımlarını yapmanız; ve temizliğine önem göstermelisiniz.

İlk olarak düzenli aralıklarla suyun bir kısmını değiştirmeniz gerekmektedir. Her ne kadar oksijen motoru ve temizlik filtreleri olsa bile sudaki mineraller bir zaman sonra tükenecektir ve balıklarınız için yetersiz seviyeye inecektir. Bu sebeple akvaryumunuz için dinlenik su hazırlamanız gerekir. Bu işlem şöyle gerçekleştirilmektedir; Ağzı açık olan temiz bir kaba musluk suyu doldururuz; ve en az bir hafta suyu bekletiriz. Bu sayede muskuk suyundaki klor ve zararlı maddeler sudan çıkar; ve su balıklarınızın yaşayabileceği seviyeye gelir.

Akvaryum Temizliği ve Su Değişimi

Örnek vererek açıklayacak olursak; yüz litre suyu olan bir akvaryumda ayda bir su değişimi yapmak için şu yolu izlemelisiniz. Akvaryumunuzdan 25 litre su çıkartın ve dinlenik suyunuzdan yavaşça dökerek akvaryumun su seviyesini tamamlayın. Bu işlemi her ay düzenli olarak yapmanız akvaryumunuzun sürekli temiz ve taze suya sahip olmasını sağlar. Ve balıklarınız sürekli taze ve temiz suyu bulunan bir ortama sahip olur.

Akvaryumunuzun boyutuna göre periyodik olarak 6 ayda bir dip temizliği ve komple temizlik yapmanız gerekir. Akvaryumunuza komple temizlik yapacak olsanız bile suyun tamamını değiştirmeniz kesinlikle çok yanlış bir hareket olur. Zira balıklarınızın adapte olduğu bir sudan hiç tanımadıkları bir suya koymanız onların sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle temizlik öncesi akvaryumunuzun en üst kısmından olmak kaydıyla; suyun dörtte birini temiz bir kaba alın. Ardından balıklarınızı da bu suya aktarın. Ve akvaryumunuzu tamamen boşaltıp hiçbir kimyasal temizlik maddesi kullanmadan sadece su ve tuz ile içerisindeki tüm materyalleri temizleyin. Bu sayede Tuz en iyi ve yararlı temizlik maddeniz olacaktır.

Akvaryum temizliği bittikten sonra daha önce hazırda bulunan dinlenik sudan akvaryumunuzun dörtte üçünü doldurun. Balıklarınıza aşılama yaptıktan sonra suları ile beraber onları da akvaryuma yerleştirin. Bu bahsetiğimiz yolları izleyerek akvaryumunuzu temizlemeniz ve bakımını yapmanız; balıklarınızın her daim sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Bir Akvaryum Nasıl Kurulur

Yorum Yap

Yorum Yap