1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. ABD’deki Delta varyantı Kovid-19’un son büyük varyantı olabilir

ABD’deki Delta varyantı Kovid-19’un son büyük varyantı olabilir

featured

FDA bünyesinde 23 yıl vazife yapan Dr. Scott Gottlieb, CNN kanalına yaptığı açıklamada, Delta varyantının ülkenin son büyük enfeksiyon dalgası olma potansiyeli taşıdığına ve Kovid-19’un sorun oluşturmaya devam edebileceğine dikkati çekti.

Gottlieb, “Delta dalgası beklenmedik bir gelişme değildi. Diğer bir varyant ile mevcut bağışıklık delinmezse, Delta varyantı son büyük enfeksiyon dalgası olacak ancak yaygın bir risk haline gelecek.” sözünü kullandı.

ABD’deki yetişkinlerin yüzde 76’sının en az bir doz aşı olduğuna işaret eden Gottlieb, “Vaka oranlarının düştüğünü ve yayılma suratının yavaşlamaya başladığını görmek için nüfusun yaklaşık yüzde 80 yahut 85 oranında aşılanmış olması gerekiyor.” yorumunda bulundu.

Eski FDA yöneticisi, bilhassa daha soğuk havalar yaklaştıkça Delta varyantının tesirini sürdürebileceğini ve hadiselerde artış yaşanabileceğini vurguladı.

Grip hadiseleri ile birlikte dolaşan Kovid-19 virüsünün hadise ve vefatları daha fazla artırabileceğine değinen Gottlieb, “Zorluk şu ki, aslında bir gribimiz var ve griple birlikte dolaşan Kovid-19 varsa, bu iki bulaşıcının neden olacağı kümülatif mevt ve hastalıklar toplumun taşıyamayacağı kadar fazla olacak.” açıklamada bulundu.

Gottlieb, ofislerin daha az nüfuslu hale getirilmesi ve kamusal alanlarda en azından istekli olarak maske takılmasının kıymetine vurgu yaptı.

Johns Hopkins Üniversitesi bilgilerine nazaran, geçen hafta çarşambadan itibaren ülkede her gün ortalama 130 binden fazla yeni Kovid-19 hadisesi kaydedildi. Bu sayının 14 Eylül’e kadarki vakit diliminin baz alındığı 2021 yazı ortalamasından (günlük 172 bin) düşük olsa da 2,5 ay evvelki sayıların 11 katından daha fazla olduğuna işaret edildi.

ABD Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanına nazaran, bugün prestijiyle ABD hastanelerinde 87 bine yakın Kovid-19 hastası bulunuyor ve ülke genelinde yüzde 80 doluluk oranına sahip ağır bakım yataklarının 4’te biri Kovid-19 hastaları tarafından işgal edilmiş durumda.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap